{meta_title}

Sports teams are an important aspect of any good school system. They not only promote good physical health but, help students to build healthy relationships, personal discipline, self-esteem, mental alertness, patience, good ethics, leadership, school spirit and the list goes on. 

GLOBE's Athletics Department would like to welcome some new faces to the program:

  • Jason Teufel (Soccer Head Coach)
  • Marcus Tate-Greene (PE)
  • Erik Moore (PE/ Athletic Director)
  • Bill Hogue (PE)

FALL Sports

  • Boys' Soccer (Head Coach: Jason Teufel)
  • Girls' Volleyball (Head Coach: Sharitta Bowie) 

WINTER Sports

  • Boys' Basketball - Zamani Smith (Head Coach)/ Marc Joyner (Assistant Coach)
  • Girls' Basketball - AJ Brailsford (Head Coach)/ Marcus Tate-Greene (Assistant Coach)
  • Cheerleading (Coach: Meg Libowsky)

TRY-OUT Schedule

* A 2019 Physical must be on file to try out.

For any additional questions or info regarding GLOBE Academy middle school sports teams, please contact Erik Moore, Athletic Director, at 404-668-4539 or emoore@theglobeacademy.net.

Athletics Programs

2019-2020 Volleyball

Coach Bowie: sbowie@theglobeacademy.net

Fall 2019 Roster

Nora Barksdale 
Elena Castaneda
Gabrielle Cole
Lily Corbitt
Claire Hennessey

Jaden Joyner
Ava Kupris
Eden Malka
Shina Resenson
Ivey Uetsuki 

Middle School Volleyball Schedule
2019 Season

DATE OPPONENT LOCATION TIME
Sept 3 Davis HOME 5:00
Sept 5 RCS AWAY 4:45
Sept 10 GS HOME 4:45
Sept 12 SSMS AWAY 4:45
Sept 16 AIS AWAY 5:00
Sept 19 HSP AWAY 4:45
Sept 23 SMES AWAY 4:45
Sept 25 ACA HOME 4:45
Oct 1 TMS HOME 5:00
Oct 3 EPS AWAY 4:30
Oct 8** RCS AWAY 4:45

School Abbreviations:

ACA Atlanta Classical Academy
EPS The Epstein School
DA Davis Academy
HSP Holy Spirit Prep
AIS Atlanta International School
SMES St. Martin's Episcopal School
GS Galloway School
SSMS Sandy Springs Middle School
TMS The Museum School
RCS Ridgeview Charter School

2020 Girls Soccer Roster

Jordan Beer
Makeda Bowman
Bountou Camara
Mari Camara
Gabby Cole
Lily Corbitt
Amiya Holt
Jaden Joyner

Madi Key
Natalie Lutz
Eleanor McLaren
Maryam Mumin
Kira Silberman
Mia Stagner
Parker Steedman
Abby Tracht

MIDDLE SCHOOL GIRLS SOCCER SCHEDULE
2020 Season

DATE OPPONENT LOCATION TIME
March 3 TMS AWAY 4:30
March 9 DA AWAY 4:45
March 16 GS AWAY 4:30
March 19 SMES HOME 4:30
April 1 RCS AWAY 4:30
April 14 AIS HOME 4:30
April 20  SEMI-FINALS (TBD) TBD  
April 22  FINALS (TBD) TBD  
       

*Home games will be played at Silverbacks Park 3200 Atlanta Silverbacks Way

Atlanta, GA 30340
School Abbreviations 

ACA Atlanta Classical Academy
EPS The Epstein School
DA Davis Academy
AIS Atlanta International School
SMES St. Martin's Episcopal School
GS Galloway School
RCS Ridgeview Charter School
SSMS Sandy Springs Middle School
TMS The Museum School

2019-2020 Cheerleading 

Cheer Tryouts for 6th-8th graders will take place October 15-18 from 3:25- 4:30 p.m. in the UC Cafeteria. Students must be present all three days and have a 2019 sports physical to participate.

For more information, please download this flyer.

You can also email your questions to mlibowsky@theglobeacademy.net or jjohnson@theglobeacademy.net.

2019 Roster

Boys’ A Team

Cameron Funna
Jelani Miller
Blake Brown
Zuri Stanback
William Teklinski
Sayre Stratigos
Rahsaan McClinton
Marcus Beer
Nate Braxton
Reid Brosnan
Andrew Teklinski

Boys’ B Team

Imraan Mumin
Kodi McGlathery
Tommy Vento
Nathaniel Bennion
Edward Reed
TJ McKinney
Mika Castaneda
Carter Fields
Haydn Corso
Kidus Hiwot
Peter Verrill

Girls’ Team

Eyab Biniam
Mia Fries
Daphna Amichai
Shayanne Klar-Poulter
Dejah Morgan
Nandini Vishwanathan
Ngozi Ndukwe
Ariana Hale
Mia Stagner
Nola Grant
Anissa Brailsford
Maggie Fleming

CONTACT:

Boy's Basketball

Girl's Basketball

GIRLS Basketball Schedule

2019-2020 Season

Team

Location

Date

Time

Atlanta Classical Academy

AWAY

11/11

4:30

Arbor Montessori

HOME

11/12

5:00

Galloway

AWAY

11/14

5:45

Atlanta International School

HOME

11/21

4:30

Torah

AWAY

12/2

5:00

KIPP Vision Academy

HOME

12/3

6:00

Davis Academy

HOME

12/11

6:00

Museum School

HOME

12/17

4:45

Ridgeview Charter School

AWAY

12/18

5:30

Epstein

AWAY

1/16

5:45

St Martin's

AWAY

1/27

4:30

Holy Spirit

TBA

TBA

TBA

BOYS (B) Basketball Schedule

2019-2020 Season

Team

Location

Date

Time

Galloway

HOME

11/14

4:30

KIPP Vision Academy

HOME

12/3

5:00

The Children’s School

HOME

12/5

4:30

Davis Academy

HOME

12/11

5:00

Museum School

AWAY

12/17

5:45

Ridgeview Charter School

AWAY

12/18

TBA

Epstein

AWAY

1/16

4:45

St Martin's

AWAY

1/27

TBA

Atlanta International School

HOME

TBA

TBA

Holy Spirit

TBA

TBA

TBA

BOYS (A) Basketball Schedule

2019-2020 Season

Team

Location

Date

Time

Atlanta Classical Academy

AWAY

11/11

5:45

Arbor Montessori

HOME

11/12

6:00

Galloway

HOME

11/14

5:30

Torah

HOME

11/18

5:30

Atlanta International School

HOME

11/21

5:30

KIPP Vision Academy

HOME

12/3

7:00

Davis Academy

 

Have Comments or Questions?

Stay Updated

Weekly reminders & events are sent out each Wednesday to parents and families of GLOBE students.